Ogłoszenie

Zmiany News Techniczny #6 oraz News #3
Dawki za sparingi - JUŻ SĄ!
ZAJĘCIA DODATKOWE
Tygodnik RoS #3 już do przeczytania!
Sklepy surwiwalowe we wszystkich wioskach! - (Link do przykładowego sklepu w Konosze)
Data Globalna:
4 Heisei, Natsu

#1 12-02-2013 22:00:31

 MG Domator

Mistrz Gry

Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 592
Punktów :   

Problem wymagań "trenuj przez..."

Trochę już z Shinari'm pogadaliśmy o tym, chciałbym teraz tą dyskusję "upublicznić" i nagłośnić, bo sprawa jest dość istotna.

Jak wiadomo, jednym z podstawowych fabularnych wymagań opanowania danej sztuki (kg czy też um) jest po prostu ćwiczenie. Na tym polega większość życia shinobi.

Problem polega na tym, że bardzo trudno jest przenieść taki okres ćwiczeń i treningów na realia PBF'a.

Dla przykładu posłuże się wymaganiem "Trenuj kontrolę nad lalkami przez tydzień na terenie Oazy" z Władcy Marionetek. Wymaganie niby normalne - jak chcesz coś opanować lub rozwinąć to ćwicz, pytanie tylko - jak zrealizować to na forum? Czy taka osoba ma po prostu wybrać się na miejsce a następnie napisać, że ćwiczy tydzień i przez ten tydzień jest wyłączona z rozgrywki bo trenuje? To jest jeden sposób, jaki mi przyszedł do głowy, co prawda słaby, ale jest. Drugim sposobem jest przeprowadzanie "interaktywnych", fabularnych treningów które będą miały formę z bliżoną do misji na GN. Osoba przybywa na miejsce, zakłada wątek i rozpoczyna trening, gdzie razem z innymi trenującymi osobami w tym rejonie bądź sama (wraz z MG) będzie odbywać swój trening. Teraz znowu dwa pomysły - albo "tydzień" z wymagań odnosimy do prawdziwego tygodnia, czyli taki trening będzie musiał trwać po prostu tydzień czasu, albo dajemy wolną rękę MG w stwierdzeniu kiedy dzień się kończy i zaczyna następny. Oby dwa systemy mają poważne wady - pierwszy spowoduje, że gracze będą po prostu na siłę ciągnąć te wątki i odpisywać jak najżadziej, bo będzie to po prostu nudne, zaś drugi może doprowadzić do tego, że levelowanie stanie się bardzo łatwe - kilkadziesiąt postów i już zdobywamy cechę.

Macie jakieś inne pomysły jak rozwiązać ten problem czy po prostu trzeba unikać tego typu wymagań?


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#2 12-02-2013 22:15:34

MG Noel

Mistrz Gry

52740013
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 730
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Hm, dzień to dzień. W kwestii wymagań powinien to być dzień realny.
Co do nudy podczas trenowania to moim osobistym zdaniem dobrze prowadzony fabularnie przez MG trening z najróżniejszymi aspektami
usunie pojęcie nudy. Co do obaw, że ktoś będzie przeciągał "dzień treningowy" sprawiając, że w jeden dzień napisz 2 posty można określić, że na jeden dzień składa się przynajmniej [przykładowo] 10-20 postów, chyba że będzie się to przeciągać z winy MG to już inna kwestia.
Wstępnie widzę to w ten sposób, zresztą najwyżej po obserwacji tego zjawiska będziemy mogli to wszystko korygować zgodnie z wyciąganymi wnioskami czy nawet opiniami graczy.

A co do unikania tego typu wymagań to jestem przeciwny, gdyż są to najbardziej fabularne wymagania, z których zrezygnować nie możemy.
Target graczy w których celujemy nie powinien mieć z tym problemu, a cała reszta? Trudno wszystkim nie dogodzimy, zawsze pozostanie im GN lub forum w takim stylu.


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#3 12-02-2013 22:25:47

 MG Domator

Mistrz Gry

Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 592
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Dobrze znać opinię przynajmniej jednej osoby, bo tak argumentować wewnętrznie własne opinie na dany temat jest dziwnie .
To prawda - dobre prowadzenie wszystkiego przez MG na naszym PBF będzie podstawą. Co do czasu to najlepszym rozwiązaniem będzie określenie, że np. 15 postów przypadających na jednego gracza to 24 godziny. Dzięki temu uzyskamy maksymalną "realistyczność", gdzie jeżeli trenuje jedna osoba, to 30 postów (gracz i MG) to jeden dzień, a w przypadku, gdy ćwiczą we dwójkę postów na dzień musi być łącznie 45.


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#4 12-02-2013 23:20:18

 MG Shinari

Mistrz Gry

2672349
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 817
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Pozostają przypadki kiedy gracz nie ma neta, nie am czasu itd. Jak dla mnie to się staje dziwne. Bo wymuszany, że trening to pisanie sobie 20 postów każdego dnia przez tydzień. W tym czasie nie dzieje się NIC ciekawego - gra staje się nudna. Żeby opanować drzewko w połowie (1 drzewko), trzeba poświęcić powiedzmy 3 tyg takich treningów co jakiś czas. To 3 tyg bez misji, walk, podróżny, spotykania innych.

A kiedy tak naprawdę rozwijały się postacie z mangi? Trenując w lesie przez rok, czy walcząc, chodząc na misje? Walcząc lalkami, gracz nabiera doświadczenia, trenuje... Budując je, nabiera doświadczenia... Używając sharingana czy innego KG, nabiera doświadczenia, a nie kiedy siedzi tydzień i atakuje lalkami drzewo, lub inną lalkę.

To trzeba dopracować. Fabularne forum ok, ale nie nudne opisywanie każdego dnia. Ja wiem, są osoby, którym się ich życie nie podoba i mogą chcieć poczuć inne, z innego świata. Ale to jest jednak gra z wieloma ludźmi. W takich grach chodzi głównie o spotykanie, wspólną rozgrywkę, potyczki, rywalizację. Jakby każdy chciał napisać sobie opowiadanie, to by to zrobił.

Systemem trenuj przez tydzień i to kilka razy żeby coś osiągnąć, a najlepiej to na całe drzewko i niektóre poboczne poświęć 4 miesiące treningów... Takim system będziemy tracić graczy. Na początku przyjdą, zobaczą ogrom możliwości, a z czasem zobaczą, że to jest zbyt nudne, że wolą dłużej pooglądać film, będą zapominać, będzie im kolidowało z planami w życiu itd.

Z czasem widzę coraz więcej możliwości i zalet tego systemu, ale równie dużo wad i obaw.

Trzeba to mocno dopracować


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#5 12-02-2013 23:35:12

MG Noel

Mistrz Gry

52740013
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 730
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Problem to mają Ci którzy wchodzą na forum, żeby z kimś pogadać zamiast "pograć".
Prawdziwe PBF'y wyglądają tak fabularnie, że hej ale jeśli dla kogoś GN jest odniesieniem to nie mam komentarza.
Na przyszłość zanim się ktoś w coś zaangażuje to niech pochodzi po innych pbf'ach, nie koniecznie Naruto i zobaczy jak wygląda prawdziwy PBF, zrewiduje swoje poglądy i dopiero bierze się za robotę. Tak do Ciebie piję Ricco, bo czepiasz się dosłownie wszystkiego, jesteś głównym hamulcowym. Zastrzeżenia zastrzeżeniami, komentarze, komentarzami ale bez przesady Ty niejednokrotnie wręcz podważasz wszelkie założenia tego forum.


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#6 13-02-2013 00:34:10

 MG Domator

Mistrz Gry

Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 592
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Hej spokojnie koledzy, dobrze, że mamy różne poglądy, bo dzięki temu mamy okazje przyjrzeć się  pewnym sprawom dokładniej.
Po części zgadzam się z Noelem, na  prawdziwych rpg'owych pbf'ach bardzo często nie ma nawet chatbox'a, bo powodował by wyrywanie graczy z klimatu, fabuły, immersi i wczucia w postać.
Z drugiej strony obawy Ricco są jak najbardziej uzasadnione. WSZYSTKO na naszym pbf będzie uzależnione od MG i poziomu ich prowadzenia fabuły.
Trochę źle zrozumiałeś zamysł fabularnych treningów Ricco. Na pewno nie wyglądały by tak: gracz - kopie w drzewo. MG - nic się nie dzieje. I tak w kółko. Co do czasu nie trzeba będzie pisać dziennie 20 postów. Ustaliliśmy tylko, że jeden dzień będzie reprezentowany przez konkretną ilość postów, a w ile gracz je nadpisze to jego wybór.


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#7 13-02-2013 20:34:42

 MG [S]

Mistrz Gry

577178
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 723
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Co do Chatboxa, to uważam, iż taki komunikator powinien być jednak na naszym forum,
bowiem ułatwi to graczom ustalanie ew. wątków fabularnych, lub szybkich poprawek w takowych wątkach.
Na forum, którym wam podałem na gg taki komunikator istnieje i okazuje się on pomocny.


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#8 13-02-2013 20:53:49

MG Noel

Mistrz Gry

52740013
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 730
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Akurat w przypadku CB wiem z doświadczenia, że jego brak zabija grywalność i znacząco zmniejsza jakość zawieranych znajomosci.
Same wątki to nie to samo, tak więc w kwestii CB uważam, że jest nieruszalne


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#9 13-02-2013 21:52:06

 MG Krajan

Mistrz Gry

507347
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 1274
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Moja wypowiedź będzie podobna do wypowiedzi Morrisa - po części zgadzam się zarówno z Ricco jak i Noelem. Dobrze, że Ricco dzieli się z nami swoimi przemyśleniami w tym kierunku, daje to również nam do myślenia, by może znaleźć inne wyjście z sytuacji. Rozumiem, że macie (Kowalski i Ricco) różne poglądy, ale po to każdy ma tu równe zdanie, by się wypowiedzieć. W przypadku różnych zdań/pomysłów zrobi się głosowanie i po sprawie. Nie trzeba tego sobie wytykać, bo żaden z nas nie chce źle dla naszego pbf'a każdy pracuje jak może i każdy wrzuca swoje pomysły, nie po to by walczyć o miano "głównego hamulcowego" tylko po to, by po chwili przemyślenia/dopracowania iść do przodu. W końcu jakiś termin nas nie goni, prawda? Sami sobie jesteśmy panami. Tak więc proszę panowie, bez jakichś większych sporów, bo nie chciał bym doświadczyć sytuacji z GN'a kiedy to z podobnego powodu powstał większy konflikt, który skończył się odejściem jednego z "legendarnych" GN'owych graczy.

Edit:

Z Noelem się zgadzam pod kątem innych pbf'ów. Może nie widziałem niewiadomo ile, ale widziałem mega rozbudowane fora pod kątem fabuły i wyjścia długo trwającego postowania by coś osiągnąć. Powiem tak. Są gracze i gracze. Znajdą się tacy, którym system treningu postowego będzie się podobał, a znajdą się tacy, którzy będą na to marudzić. Jeśli ktoś będzie chciał tu grać, to będzie grał. Wszystkim nie jesteśmy w stanie niestety dogodzić.

Ostatnio edytowany przez Szeregowy (13-02-2013 22:04:50)


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

#10 14-02-2013 12:58:14

 MG Shinari

Mistrz Gry

2672349
Zarejestrowany: 06-02-2013
Posty: 817
Punktów :   

Re: Problem wymagań "trenuj przez..."

Co do CB to mam zdanie jak inni.
Zastanawia mnie czy w takich treningach, można by go fabularnie przerwać i dokończyć później? Niby normalnie jak się coś trenuje, to po kilka godzin dziennie powiedzmy. Ale ilość postów odpowiadająca 1 dni treningowemu (całemu, czy też kilku godzinom, to ju bez znaczenia), jest jak najbardziej słuszna i mi się podoba. Będą tacy, co będą spamować z kimś takie treningi, ale przy odpowiednich wymaganiach postów, wszystko będzie zachowane.
Tak więc jestem jak najbardziej "za".

Pytania co do tego pomysłu (bo nie mam pewności czy dobrze zrozumiałem):
1. Czy 1 dnia rzeczywistego można zrobić 1 dzień treningu (20 postów powiedzmy), czy kilka? (nie wiem co myślicie o takim ograniczeniu)
2. Czy po skończonym dniu treningowym, lub przerwaniu treningu po prostu, można wykonać inne akcje? (rozumiem, że tak, ale wole się upewnić)


http://i59.tinypic.com/2iik3dh.png

Offline

 

Kopiowanie wszelkich treści i projektów z forum jest zabronione i niezgodne z prawem.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.arenas.pun.pl www.pandanda.pun.pl www.cosiedzialowczoraj.pun.pl www.eti2011r.pun.pl www.extremespeedway.pun.pl